گلخانه Venlo (ونلو) چیست؟

سرفصل مطالب

گلخانه شیشه ای Venlo (ونلو) چیست؟

گلخانه ونلو (Venlo greenhouse) شناخته شده ترین نوع گلخانه در جهان می باشد که اولین بار در هلند مورد استفاده قرار گرفته است. به همین دلیل به آن گلخانه هلندی یا گلخانه شیشه ای هلندی نیز گفته می شود. مقالات متعدد نشان می دهد که این نوع گلخانه مقرون به صرفه ترین ساختار گلخانه ای است که مناسب برای همه محصولات در اکثر شرایط آب و هوایی است. ساخت و ساز ونلو در برابر طوفان ایمن است. این نوع گلخانه به دلیل سطح بالای انتقال نور در بین سبزی کاران محبوبیت زیادی دارد. به علاوه این نوع گلخانه شیشه ای برای پرورش گوجه فرنگی، خیار، بادمجان، کاهو و فلفل دلمه ای ایده آل است. با این حال، پرورش دهندگان گل و گیاهان گلدانی نیز اغلب از گلخانه های ونلو استفاده می کنند. 

مشخصات سازه گلخانه Venlo

این گلخانه ها از یک سازه فلزی (معمولا آلومینیومی) تشکیل شده است. سقف سازه گلخانه از چندین قسمت هشتی شکل با شیب 22 درجه ساخته می شود. این گلخانه ها دارای ساختار محکمی هستند که می توانند وزن سنگین صفحات شیشه ای را تحمل کنند.
در گلخانه های ونلو ضخامت استاندارد شیشه 4 میلی متر و حداکثر عرض 1.125 متر است و شیشه ها از چهار طرف بسته می شوند. استفاده از خرپاها، عرض ماژول ها را بین 6.4 تا 12 متر افزایش می دهد. همچنین ستون ها می توانند 3.4 یا 4.5 متر از هم جدا شوند و ارتفاع پشته سقف می تواند به 6.5 متر برسد.

گلخانه venlo

تاریخچه گلخانه Venlo

پیدایش

گلخانه های شیشه ای high-tech بسیار متفاوت از نارنجستانهای قرن 18 و گلخانه های قرن 19 هستند. طرح‌های سازه‌ای گلخانه‌ها به طور عمده برای مطابقت با شرایط آب و هوایی محلی توسعه داده شده اند. بسیاری از گلخانه های تجاری مدرن در طول قرن بیستم در منطقه Westland هلند عملیاتی شدند. گلخانه‌های سبک وست‌لند دارای ورقه‌های شیشه‌ای قابل جابجایی بودند تا امکان بارش باران در طول زمستان برای تخلیه نمک‌های انباشته شده در خاک وجود داشته باشد (Bekers and Geels, 2011). با این حال، این گلخانه ها به دلیل شکاف بین صفحات، عایق بندی ضعیفی داشتند. اگرچه در مقایسه با طرح های قبلی که برای کشت انگور در هلند استفاده می شد، بسیار بهبود یافته بودند. 

عصر نوین

مشارکت های تحقیقاتی که پس از جنگ بین صنعت گلخانه و دانشگاه واگنینگن ایجاد شد، به پیشرفت فناوری گلخانه ای کمک شگرفی کرد. گلخانه‌های به سبک ونلو با خرپاهای آلومینیومی یا فولادی عریض ساخته می‌شوند تا استحکام کافی برای مقاومت در برابر بادهای شدید و بارهای برف که برای آن منطقه رایج است را فراهم کنند.
طراحی به سبک ونلو امکان فضاهای کاری وسیع را به دلیل وجود خرپاها فراهم می کند. علاوه بر آن، این نوع طراحی اجازه می دهد تا نور خورشید به خوبی به گیاهان منتقل شود. همچنین در گلخانه های ونلو، مشکل نمک در خاک با شستشو با آبپاش ها و سیستم های زهکشی برطرف شد. پس از آن صادرات گوجه فرنگی از هلند به آلمان و انگلیس پس از جنگ جهانی دوم به میزان قابل توجهی افزایش یافت. این را می توان به اتخاذ طراحی به سبک Venlo در منطقه Westland هلند نسبت داد.
در طول چند دهه گذشته، طراحی Venlo به ویژه برای افزایش نرخ تهویه گلخانه و کاهش هزینه کلی، تغییر زیادی کرده است. این تغییرات، به سبک ونلو به خصوص برای مناطقی که باد نسبتاً کمتری نسبت به مناطق ساحلی دریافت می کنند (به عنوان مثال، مناطق قاره ای) همه کاره ساخت. امروزه منطقه ونلو یکی از مراکز عمده بازار گلخانه در جهان است و گلخانه های به سبک ونلو در بسیاری از مناطق جهان محبوبیت دارند.

مزایای گلخانه های ونلو

 • عمر مفید آن تقریبا 50 سال است. ماندگاری طولانی داشته بادوام و کارآمد است. حداقل تاثیرپذیری در شرایط بد آب و هوایی.
 • محصولات زراعی هرچه نور بیشتری دریافت کنند لذیذتر شده، ظاهر زیباتری پیداکرده و ماندگاری بالاتری خواهند داشت.
 •  ساختار سازه از ایجاد رطوبت جلوگیری می نماید و اجازه نمی دهد که رطوبت قطراتی ایجاد کند که از گیاهان به سمت بالا جمع می شوند. قطرات رطوبت از ناودان ها جاری شده و تأثیر منفی بر گیاهان ندارند.
 • عبور نور 97 درصد بوده و از هدر رفتن نور جلوگیری می کند. بنابراین نور را حتی در ماه های سرد به خوبی جذب می کند.
 • از آنجایی که هیچ بار شیمیایی مانند UV و IR در پوشش شیشه وجود ندارد، گیاهان هیچ واکنشی را تجربه نمی کنند.
گلخانه ونلو

اجزای سازه آلومینیومی گلخانه شیشه ای ونلو

سازه آلومینیومی گلخانه ونلو از عناصر اصلی زیر تشکیل شده است: ستون ها، خرپاها، تیرها، پرلین ها و مهاربندها. این عناصر با هم در برابر نیروهای وارد شده به آنها از طریق وزن گلخانه، باد، برف و محصول مقاومت می نمایند. با توجه به اهمیت نور در گلخانه، تمامی عناصر سازه آلومینیومی تا حد امکان سبک و با رعایت مقررات ساختمانی اجرا می شوند.

ستونها

ستون های گلخانه های شیشه ای هلندی به سه طریق تحت فشار قرار می گیرند. اولاً وزن شیشه و سیستم سقف آلومینیومی و تأسیسات داخل گلخانه را تحمل می کنند. ثانیاً، ستون های گلخانه بر اثر مکش باد تحت یک بار عمودی رو به بالا قرار می گیرند. در نهایت، ستون های فولادی توسط نیروهای افقی (فشار باد) تحت فشار قرار می گیرند. 

خرپاهای فولادی

خرپاها همراه با ستون ها اسکلت گلخانه ونلو را تشکیل می دهند و وظیفه مهمی دارند که تمامی بارها را به فونداسیون منتقل کنند. خرپاهای فولادی نه تنها این وظیفه را انجام می دهند، بلکه از تعلیق کلیه تاسیسات فنی نیز مراقبت می کنند. مواردی همچون مکانیسم تهویه، سیستم غربالگری، ناودان‌های آویزان، سیستم‌های گرمایش، سیم‌های نگهدارنده محصولات و موارد دیگر که بستگی به نوع محصول کشت شده در گلخانه دارد. خود خرپاها از چهار عنصر تشکیل شده اند. پروفیل جعبه ای بالا و پایین، عناصر قطری و صفحات انتهایی.

مهاربندها و تیرها

ساختار گلخانه فقط با ستون ها و خرپاها به اندازه کافی قوی است که بتواند بارها را در زاویه 90 درجه تحمل کند. برای اطمینان از استحکام سازه برای نیروهای اعمال شده از هر زاویه دیگری، مهاربندها به کار برده می شوند. وظیفه اصلی مهاربندها متقاطع انتقال بارهای افقی در جهت ناودان به فونداسیون است. برای جلوگیری از کج شدن فونداسیون، یک پل تیرچه بر روی ستون ها نصب می شود.

سوالات متداول

 چه محصولاتی می‌توان در گلخانه ونلو کشت کرد؟

با استفاده از گلخانه ونلو، می‌توان هر نوع محصول کشاورزی را کشت کرد، از جمله صیفی جات، سبزیجات، فلفل، خیار، گوجه فرنگی، هندوانه، خربزه، توت فرنگی و غیره

آیا گلخانه ونلو برای کشت گیاهان در مناطق گرمسیری مناسب است؟

گلخانه ونلو در مناطق گرمسیری نیز می‌تواند برای کشت گیاهان مناسب باشد، اما باید به شرایط و نیازهای گیاهانی که قصد کشت آنها را دارید، توجه کنید. در مناطق گرمسیری، دما و رطوبت بالا می‌باشد و برای کشت گیاهانی که به دمای پایینی نیاز دارند، ممکن است مناسب نباشد. اما برای کشت گیاهانی که می‌توانند در شرایط دمایی و رطوبتی بالا رشد کنند مانند بعضی از نوع سبزیجات و میوه‌های گرمسیری، گلخانه ونلو می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. در هر صورت، برای کشت گیاهان در مناطق گرمسیری دقت و مطالعه کافی در زمینه‌ی نیازهای گیاهان و شرایط محیطی ضروری است.

مزایای گلخانه ونلو چیست؟

استفاده از گلخانه ونلو برخی مزایا را دارد، از جمله:

 • بهبود بازدهی محصولات کشاورزی
 • کاهش مصرف آب، کود و سموم شیمیایی
 • کاهش خسارات ناشی از باران، وزش باد و سایر شرایط آب و هوایی نامساعد
 • کاهش هزینه‌های تولید و افزایش سودآوری از تولیدات کشاورزی

معایب گلخانه ونلو چیست؟

استفاده از گلخانه ونلو برخی معایب را نیز به همراه دارد:

 • احتمال آلودگی به بیماری‌ها و آفات
 • نیاز به تهویه‌ مناسب در گلخانه
 • هزینه بالای ساخت و نگهداری گلخانه
 • مشکلات مربوط به تنظیم دما و رطوبت در داخل گلخانه

مقالات مرتبط

اسکرول به بالا