گلخانه هیدروپونیک: هر آنچه باید بدانید

سرفصل مطالب

سیستم گلخانه هیدروپونیک (Hydroponic greenhouse) چیست؟

سیستم گلخانه هیدروپونیک به بیان ساده به معنای رشد محصولات در آب است. گیاهان و سبزیجات در محیط رشد مانند گلوله های رسی، پشم سنگ، فوم بازیافتی، فوم، ذغال سنگ نارس، خاک اره، شن یا الیاف نارگیل قرار می گیرند و سپس با مواد مغذی تغذیه شده تا رشد نمایند. مانند گلخانه سنتی، یک پرورش دهنده می تواند محیط را در گلخانه هیدروپونیک کنترل کند.

محصولات بهتر با هیدروپونیک

در این روش گیاهان سریعتر از زمانی که در خاک قرار می گیرند رشد می کنند. آنها برای یافتن اکسیژن، مواد مغذی و آب نیازی به صرف انرژی زیادی برای رشد ریشه ندارند، بنابراین میوه یا گل با کیفیت بهتری تولید می کنند. همچنین مقدار سبزیجات و گیاهان تولید شده در هنگام استفاده از این تکنیک افزایش می یابد. به عنوان مثال، تولید گوجه فرنگی زمانی که در خاک رشد می کند بین 5 تا 10 تن در هر هکتار است. در گلخانه هیدروپونیک معمولا  این مقدار به شصت تا سیصد تن می رسد.
به علاوه 
عملا هیچ خطری برای آفات، بیماری ها و قارچ های خاکی وجود ندارد. بنابراین سبزیجات و گیاهان با اندازه بزرگتری بدون آفت کش تولید می گردد. مزیت دیگر این که گیاهان گلخانه ای می توانند در تمام طول سال رشد کرده و  زمان کمتری برای نگهداری نیاز دارند زیرا نیازی به وجین یا آبیاری ندارند.

گلخانه هیدروپونیک چقدر نور نیاز دارد؟

نور مستقیم بیش از حد خورشید می تواند برای بسیاری از گیاهان حساس مضر باشد. در ابتدا، زمانی که گیاهان به صورت نهال هستند، باید آنها را از در برابر نور قرار گرفتن جلوگیری کرد تا امکان رشد مناسب ریشه فراهم شود. برای این کار، ممکن است نیاز به خرید سایه بان پارچه ای یا پرده داشته باشید. همچنین می توانید از نورهای مصنوعی برای سیستم های گلخانه هیدروپونیک استفاده نموده و یا از گلخانه شیشه ای استفاده نمایید.
در فضای بیرون، گیاهان به حدود هشت ساعت آفتاب مستقیم در روز نیاز دارد. نور مصنوعی برای باغ های هیدروپونیک باید نیازهای مستقیم و غیرمستقیم نور خورشید را تقلید کند. شما باید سیستم خود را طوری برنامه ریزی کنید که حداقل 14 تا 16 ساعت نور مصنوعی داشته باشد و به دنبال آن روزانه 10 تا 12 ساعت تاریکی وجود داشته باشد. تاریکی به اندازه نور مهم است. درست مانند حیوانات، گیاهان هم برای استراحت و متابولیسم به زمان نیاز دارند.

نور لازم برای گلخانه هیدروپونیک

مزایای استفاده از کشت هیدروپونیک در گلخانه

مصرف بهینه آب

سیستم های هیدروپونیک از نظر مصرف آب در گلخانه کارایی بیشتری دارند. گیاهان برای رشد خوب به آب کافی نیاز دارند، اما روش های قدیمی باعث ضایعات بیش از حد می شوند. در مقایسه با سایر روش‌های رشد، سیستم‌های هیدروپونیک از نظر آب کارآمدترند زیرا آب مصرفی می‌تواند مجدداً استفاده شود. آنها 10 برابر کمتر از باغبانی مبتنی بر خاک معمولی آب مصرف می کنند.
از آنجایی که گیاهان خود را در گلخانه پرورش می دهید، محیط میتوانید کنترل بیشتری بر گیاهان خود داشته باشید. بنابراین این به شما امکان می دهد تا از مقدار دقیق آب برای انجام کار استفاده کنید.

استفاده بهتر از فضا

سیستم های هیدروپونیک به شما کمک می کند تا میوه ها و سبزیجات تازه خود را بدون اشغال فضای زیادی پرورش دهید. این سیستم 20 درصد فضای کمتری نسبت به کشت مبتنی بر خاک نیاز دارد. برخی از محصولات به فضای زیادی برای رشد نیاز دارند و باغبانی معمولی مبتنی بر خاک در مدیریت فضا کم توان می باشد. این به این دلیل است که گیاهان برای فضای ریشه می جنگند. اما با سیستم های هیدروپونیک، گیاهان به صورت عمودی رشد می کنند و فضای کمتری را اشغال می کنند. بنابراین شما می توانید به طور همزمان بیشتر از حد معمول گیاهان را کشت نمایید!

کشت و رشد گیاهان در سرتاسر سال

با هیدروپونیک، گیاهان خود را در محیطی کنترل  شده رشد خواهید داد و تغییرات آب و هوایی برای شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد. سیستم های هیدروپونیک در گلخانه با شرایط آب و هوایی سخت محدود نمی شوند. مطمئن باشید بدون توجه به فصل، بازده محصول مناسبی خواهید داشت.
به کمک این روش شما کنترل کامل سیستم را دارید و چندین قدم از آب و هوا جلوتر هستید. به علاوه، هیدروپونیک می تواند به رشد گیاهان با تراکم 16 برابر بیشتر کمک کند. این به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد تا بدون استفاده از مواد مغذی اضافی یا سایر نهاده‌ها به این هدف برسند.

استفاده کمتر از مواد شیمیایی

هیدروپونیک به مواد شیمیایی مصنوعی زیادی نیاز ندارد. شما گیاهان خود را در گلخانه ای پرورش خواهید داد که در آن حملات آفات حداقل است. به این معنی که شما به آفت کش های مصنوعی نیاز نخواهید داشت. بیشتر آفات در خاک رشد می کنند. بنابراین این که گیاهان خود را با خاک پرورش نمی دهید یک مزیت بزرگ است. سیستم‌های هیدروپونیک صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌های آفت‌کش‌ها به شما داده و گیاهان سالم‌تر و ایمن‌تری خواهید داشت.

تغذیه سریعتر و بهتر گیاهان

سیستم های هیدروپونیک باعث صرفه جویی در هزینه و زمان شما در تامین مواد مغذی می شود. در ابتدا ممکن است یافتن بهترین ترکیب از مواد مغذی برای گیاهتان کمی دشوار باشد، اما زمانی که آن را فهمیدید، کنترل کامل تعادل مواد مغذی را خواهید داشت.
با سیستم های هیدروپونیک، سیستم ریشه گیاهان شما باز است. بنابراین مواد مغذی و اکسیژن مستقیماً وارد ریشه می شوند. این امر از نیاز به گسترش گیاهان برای جستجوی مواد مغذی جلوگیری می کند. گیاهان رشد می کنند و پخش نمی شوند. به همین دلیل است که گیاهان با هیدروپونیک سریعتر رشد می کنند.
با روش هیدروپونیک حتی می توانید سطح pH مواد مغذی خود را به صورت دستی تنظیم کنید. این تضمین می کند که گیاهان مقدار بهینه ای مواد مغذی را دریافت می کنند. با این کار، کمترین مقدار مواد مغذی وارد محیط می شود. بنابراین می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید و گیاهان خود را سریعتر رشد دهید. خوب به نظر می رسد درست است؟

رشد بدون استرس

هیدروپونیک دریچه ای به سوی زندگی باغبانی بدون استرسی است که به دنبال آن بودید. می توانید با ساعت ها بیل زدن و هرس کردن خداحافظی کنید. برداشت هرگز به این آسانی نبوده است! باغبانی اکنون می تواند بیشتر یک سرگرمی شیرین باشد تا یک کار دلهره آور. می دانم که شما میوه و سبزیجات تازه می خواهید، اما دیگر لازم نیست دستیابی به آن سخت و وقت گیر باشد! وقتی از سیستم هیدروپونیک استفاده می نمایید، می توانید زمان با بیشتری را با خانواده و دوستان خود بگذرانید.

خداحافظی با علفهای هرز

باغبانی معمولی می تواند وقت گیر و آزاردهنده باشد، به خصوص هنگام مواجهه با علف های هرز. این مهاجمان مزاحم گیاهان شما را در برابر آفات و بیماری ها مستعدتر می کنند. هیدروپونیک شما را از تمام این مشکلات نجات می دهد. با این سیستم فضایی برای علف های هرز وجود ندارد.

رشد سریع

احتمالاً مهمترین مزیت هیدروپونیک این است که رشد سریعتر را تضمین می کند. در اینجا، شما به طور کامل محیط گیاهان خود را کنترل می کنید. شما به راحتی می توانید عواملی مانند دما، نور و مواد مغذی را متناسب با محصولات خود تنظیم کنید. گیاهان شما صرفا انرژی خود را صرف رشد می کنند تا اینکه به دنبال مواد مغذی در خاک باشند.

معایب استفاده از کشت هیدروپونیک در گلخانه

هزینه اولیه بالا

نصب سیستم هیدروپونیک بسیار گران است. برای اجرای صحیح آن به تعداد زیادی لوازم جانبی نیاز دارید. صرف نظر از تعداد محصولی که می کارید، هزینه اولیه بالاست. سیستم های هیدروپونیک پیشرفته نیاز به استفاده از انواع مختلف تجهیزات دارند. تجهیزاتی مانند پمپ ها، مخازن و برخی ماشین آلات. اگر قادر به سرمایه گذاری اولیه در هیدروپونیک برای رشد سریعتر گیاهان باشید، این مسئله مشکلی برای شما ایجاد نمی کند. در درازمدت با صرفه جویی در هزینه های آفت کش ها و مواد مغذی این هزینه ها به شما بر خواهد گشت.

انتقال بیماریها از آب

بدون شک، هیدروپونیک تقریباً آفت را از بین می برد. با این حال، بیماری های منتقله از طریق آب به یک نگرانی جدی در این سیستم م باشند. گیاهانی که به روش هیدروپونیک رشد می کنند، مستعد ابتلا به بیماری های منتقله از طریق آب مانند پیتیوم هستند.
این بیماری ها که عمدتا به ریشه گیاهان حمله می کنند معمولا به دلیل عدم رعایت بهداشت رخ می دهند. اگر از قبل اقدامات بهداشتی پیشگیرانه را انجام دهید، بیماری‌های منتقله از طریق آب مشکل چندانی برای شما نخواهند داشت. 
اگرچه در هنگام استفاده از هیدروپونیک، پیشگیری کامل از بیماری های منتقله از آب ممکن است غیرممکن باشد، بسیاری از پرورش دهندگان هیدروپونیک از قارچ کش های زیستی برای جلوگیری از بیماریها استفاده می کنند.

نیاز به کمی تخصص

هیدروپونیک به طور قابل توجهی فنی تر از سایر سیستم های رشد است. اگر این اولین سیستم هیدروپونیک شما باشد، موارد زیادی برای یادگیری خواهید داشت. ممکن است در ابتدا این موارد خیلی به نظر برسد، اما با گذشت زمان استفاده از سیستم های هیدروپونیک برای شما آسان خواهد بود.

احتیاج به نظارت بیشتر

اگر قطعه ای از این سیستم، مانند پمپ آب، از کار بیفتد، در صورت عدم انجام اقدامات مناسب، ممکن است ظرف چند ساعت گیاهان خود را از دست بدهید. بنابراین هیدروپونیک نیاز به نظارت و مراقبت بیشتری دارد. و مانند هر گلخانه معمولی، قطع برق می تواند یک مشکل جدی برای گیاهان شما باشد. بنابراین اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از این مشکل هوشمندانه خواهد بود.

انواع سیستمهای گلخانه هیدروپونیک

اکنون که اصول اولیه را می دانید، باید نوع سیستم گلخانه هیدروپونیک مورد نیاز خود را برای نوع رشد گیاهان تعیین کنید. روش ها و سیستم های زیادی برای پرورش گیاهان در گلخانه های هیدروپونیک استفاده می شود.

 • سیستم کشت عمیق (Deep Water Culture or Reservoir Method)
 • سیستم های مبتنی بر تکنیک NFT یا فیلم تغذیه ای (Nutrient Film Technique)
 • سیستم فتیله ای (Wicking System)
 • سیستم جریان و تخلیه (Ebb and Flow/Flood and Drain)
 • سیستم قطره ای (Drip System)

سیستم کشت عمیق (Deep Water Culture or Reservoir Method)

این نوع گلخانه هیدروپونیک معمولا به عنوان روش مخزن شناخته می شود. در این روش ریشه های گیاه در یک محلول مغذی هوادهی معلق هستند. همچنین یک پمپ هوا به طور مداوم اکسیژن را به مخزن اضافه می کند تا ریشه گیاه غرق نشود. راه اندازی روش مخزنی هیدروپونیک بسیار آسان بوده و به حداقل تجهیزات نیاز دارد. تنها وسایل مورد نیاز برای آن یک مخزن با محفظه هایی برای معلق کردن گیاهان، یک پمپ هوا به سبک آکواریومی و چند چراغ است.
نکته مهم این که اطمینان حاصل کنید که نور نمی تواند به مخزن نفوذ کند. اگر این اتفاق بیفتد، جلبک ها رشد می کنند و تعادل غذایی محلول را به هم می ریزند. سپس جلبک ها می توانند پمپ هوا را مسدود کنند.

روش کشت عمیق

مزایا

 • نیاز کم به تعمیر و نگهداری پس از راه اندازی
 • زمان رشد بسیار سریع در مقایسه با خاک (برای مثال زمان برداشت کاهو از 60 روز به 30 روز کاهش می یابد)
 • نیاز به تجهیزات اندک و قابل حمل بودن آنها

معایب

 • در سیستم های کوچک، pH، سطح آب و غلظت مواد مغذی ممکن است به شدت در نوسان باشد
 • در صورت قطع برق یا خرابی پمپ، ریشه های شما ممکن است در محلول غذایی کم اکسیژن غرق شوند
 • ثابت نگه داشتن دمای آب ممکن است دشوار باشد

سیستم های مبتنی بر تکنیک NFT یا فیلم تغذیه ای (Nutrient Film Technique)

سیستم NFT شامل یک کانال کم عمق پر از آب مغذی است که ریشه های گیاه روی آن معلق هستند. ریشه های گیاه تمام مواد مغذی خود را از محلول موجود در کانال دریافت می کنند.
از آنجایی که سطح آب در این سیستم هرگز از سطح ریشه گیاهان بیشتر نمی شود، NFT برای رشد تقریبا هر چیزی از کاهو تا سبزیجات زمستانی مانند اسفناج یا حتی توت فرنگی مناسب است.

در ادامه با مزایا و معایب این روش گلخانه هیدروپونیک آشنا می گردید:

روش nft

مزایا

 • به آب و مواد مغذی کمتری نیاز دارد، به خصوص اگر سیستم گردشی باشد.
 • انعطاف پذیر در تغییر مقیاس تولید
 • راه اندازی و نگهداری آسان
 • سهولت بررسی ریشه ها و گرفتگی
 • نمک نسبتا کمتری ایجاد می شود زیرا آب به طور مداوم در جریان است.

معایب

 • خرابی پمپ یا نشتی در لوله می تواند منجر به خشک شدن و مرگ سریع گیاهان شود.
 • گیاهان با ریشه‌های بزرگ می‌تواند باعث مسدود شدن سریع لوله‌ها شوند
 • نمی تواند رشد گیاهان حجیم با میوه های بزرگ را پشتیبانی کند. اگر نیاز به پرورش چنین گیاهانی دارید، حتما از داربست استفاده کنید
 • اگرچه NFT تکنیکی جالب می باشد، اما اگر مبتدی هستید، این سیستم بهترین راه برای شروع نیست، زیرا نگهداری از آن کمی پیچیده و نسبتا دشوار است

سیستم فتیله ای (Wicking system)

گلخانه هیدروپونیک فیتیله ای ساده ترین طرح از پنج نوع سیستم هیدروپونیک است. این نام به این واقعیت اشاره دارد که در این سیستم از فتیله برای انتقال محلول مغذی به ریشه گیاهان استفاده می گردد.
یک سیستم فتیله ای از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است:

 •  محفظه گیاه
 • مخزن محلول مغذی
 • محیط رشد
 • فتیله

محفظه گیاه در فاصله کوتاهی بالای مخزن قرار می گیرد و فتیله ها به گونه ای قرار می گیرند که محلول غذایی را از مخزن به سمت بالا کشیده و به محیط رشد رها کرده و در اختیار ریشه گیاه قرار می دهد.

سیستم فتیله ای

مزایا

 • ساخت ساده
 • نگهداری آسان
 • عدم نیاز به برق
 • مصرف کم آب

معایب

 • محدودیت گیاهان قابل کشت
 • محیط رشد مستعد تجمع مواد سمی در طول زمان است.

سیستم جریان و تخلیه (Ebb and Flow/Flood and Drain)

سیستم جریان و تخلیه یکی از شناخته شده ترین سیستم های گلخانه هیدروپونیک است. راه اندازی این سیستم همه کاره نسبتا کم هزینه بوده و برای نگهداری به سطح متوسطی از مهارت نیاز دارد. 
این روش به شما این امکان را می دهد که بدون اینکه هیچ یک از محصولات اطراف را تحت تأثیر قرار دهید، گیاهان را به دلخواه خود اضافه یا حذف کنید. مانند روش‌های دیگر، مفهوم اصلی بسیار ساده است – گیاهان در یک سینی قرار می‌گیرند که به صورت دوره‌ای با آب غنی از مواد مغذی که از مخزن پایینی پمپ می‌شود پر می گردند. این سیستم از نیروی جاذبه برای بازگشت آب به مخزن و استفاده مجدد استفاده می کند.
این عمل معمولاً با یک پمپ غوطه ور که به یک تایمر متصل است انجام می شود. این تایمر بسته به اندازه و نوع گیاهان، دما، رطوبت و نوع محیط کشت چندین بار در روز روشن شود.

سیستم جریان و تخلیه

مزایا

 • هزینه اندک
 • گیاهان مواد مغذی کافی دریافت می کنند
 • استفاده آسان و عدم نیاز به تخصص فنی در استفاده از آن
 • سهولت بررسی ریشه ها و گرفتگی
 • نیاز کم به نظارت و نگهداری آسان

معایب

 
 • در این سیستم که دائما مواد مغذی در حال بازیافت شدن است،  ثابت نگه داشتن سطوح مواد مغذی و سطح pH می تواند چالش برانگیز باشد.اگر به طور مداوم PH را اصلاح نکنید، ممکن است مشکلات متعددی برای گیاهان شما ایجاد شود.
 • معمولا احتمال خرابی سیستم پمپاژ بالاست
 • در صورت قطع برق این سیستم از کار می افتد

سیستم قطره ای (Drip system)

در این سیستم به طور معمول از گلدان های جداگانه برای گیاهان استفاده می گردیده و آب مخزن توسط شبکه ای از لوله ها به گیاهان متصل می شود. دو راه برای اعمال فشار به منبع آب وجود دارد: استفاده از یک پمپ آب معمولی یا یک سیستم مبتنی بر جاذبه .
هر گیاه به صورت جداگانه حداقل یک قطره چکان اختصاصی دارد. هر قطره چکان دارای مکانیسم هایی است که به شما امکان می دهد جریان آب را کنترل کنید. به این طریق شما می توانیدجریان را برای گیاهان مختلف به صورت جداگانه تنظیم نمایید.
این نوع گلخانه هیدروپونیک نیاز به برنامه ریزی و تلاش قابل توجهی در مراحل اولیه دارد. اما هنگامی که خطوط قطره‌ای با دقت نصب شوند، سیستم می‌تواند با حداقل نیرو کار نماید.

سیستم هیدروپونیک قطره ای

سوالات متداول

مجری گلخانه هیدروپونیک در ایران کدام شرکت است؟

شرکت بترفارم (Betterfarm) یکی از بزرگترین مجریان گلخانه هیدروپونیک در ایران است. این شرکت با تکیه بر توان متخصصین داخلی توانایی توسعه انواع گلخانه هیدروپونیک را در سرتاسر ایران دارد. از خصوصیات این گلخانه توجه به آخرین متدهای علمی در ساخت گلخانه های هیدروپونیک می باشد.

راحت ترین سیستم هیدروپونیک کدام است؟

سیستم هیدروپونیک DWC (کشت عمیق) ساده ترین راه برای استفاده است زیرا فقط باید ریشه های گیاه را در محلول غذایی غوطه ور کنید. راه اندازی آن بسیار آسان است، پمپ باد اکسیژن را به ریشه گیاه می رساند و برای گیاهان آب دوست مانند کاهو مناسب است.

آیا بازدهی گلخانه هیدروپونیک بالاتر است؟

گلخانه هیدروپونیک به دلیل مصرف یک دهم آب، سرعت رشد گیاهان تا 30 درصد بیشتر و تولید 10 برابری با استفاده از همین مقدار فضا، نسبت به خاک کارآمدتر است.

پر سودترین محصول گلخانه هیدروپونیک چیست؟

سودآورترین محصولات هیدروپونیک برای رشد در گلخانه سبزیجات برگدار مانند کاهو و گیاهانی مانند ریحان هستند. همچنین، قارچ ها برای رشد هیدروپونیک بسیار سودآور هستند زیرا به نور خورشید زیادی نیاز ندارند. توت‌فرنگی‌ها نیز برای کشت محصولات هیدروپونیک سودآور هستند، زیرا تقریباً همیشه تقاضای بالایی دارند و می‌توانید آن‌ها را در تمام طول سال به صورت هیدروپونیک پرورش دهید.

آیا گیاهان هیدروپونیک به نور خورشید نیاز دارند؟

همه گیاهان برای فتوسنتز به نور نیاز دارند، نور خورشید طیف کاملی از طیف نور (هم قرمز و هم آبی) را برای گیاهان هیدروپونیک فراهم می کند، با این حال، می توانید با استفاده از نور مصنوعی، نور مورد نیاز را در گلخانه هیدروپونیک ایجاد کنید.
در طول تابستان گلخانه هیدروپونیک را در زیر نور مستقیم خورشید راه اندازی کنید زیرا گیاهان حداقل به 4-6 ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارند. همچنین، هر گیاه هیدروپونیک به 14 ساعت روشنایی در طول روز نیاز دارد. اگر در حال پرورش گیاهان هیدروپونیک در آپارتمان هستید، مطمئن شوید که سیستم هیدروپونیک را در نزدیکی پنجره راه اندازی می نمایید.

تفاوت سیستم هیدروپونیک و آکواپونیک در چیست؟

آکواپونیک شامل رشد ماهی ها و گیاهان با هم در یک محیط است که به عنوان یک فرآیند پایدار در نظر گرفته می شود. از طرفی هیدروپونیک یک روش باغبانی است که امکان رشد گیاهان را بدون استفاده از خاک فراهم می کند.

چرا رشد گیاهان بدون خاک امکان پذیر است؟

خاک به عنوان واسطه ای برای تامین عناصر مورد نیاز گیاهان عمل می کند. ملزومات اساسی یک گیاه برای رشد، حمایت، مواد مغذی، محافظت در برابر آفات و حشرات، شرایط جوی مناسب، اکسیژن و رطوبت است. سیستم هیدروپونیک می تواند همه این شرایط را فراهم کند و به جای خاک از محیط رشد بی اثر مانند پرلیت، پشم سنگ، پیت ماس و غیره استفاده می کند.

آیا در سیستم هیدروپونیک از بذرهای خاصی استفاده می شود؟

خیر، سیستم های هیدروپونیک از دانه های مشابه کشاورزی سنتی استفاده می کنند، اما به صورت تمیز شده.

آیا امکان پرورش درختان به روش هیدروپونیک می باشد؟

احتمالاً بله، اما فقط انواع خاصی. به طور کلی گونه هایی از گیاهان که دارای واریته های کوچک تری هستند را می توان روی این سیستم ها آزمایش کرد. درختان بزرگ در حال رشد نباید در این سیستم پرورش پیدا کنند زیرا فضای کمتری در دسترس دارند.

چه نوع مواد مغذی در سیستم هیدروپونیک استفاده می گردد؟

ضروری ترین عناصر مغذی مورد نیاز برای گلخانه هیدروپونیک عبارتند از: نیتروژن، پتاسیم، فسفر، کلسیم، منیزیم، گوگرد، آهن، منگنز، مس، روی، مولیبدن، بور، کلر و غیره که به نسبت های مختلف در بازار موجود است. برخی از محلول های غذایی حاوی کبالت، سیلیس، سلنیوم، نیکل و غیره نیز در دسترس باشند اما اینها برای رشد گیاه خیلی ضروری نیستند.

کدام گیاهان مناسب کشت هیدروپونیک نمی باشد؟

هویج، شلغم و چغندر نمونه هایی از سبزیجات ریشه ای هستند که در مزرعه هیدروپونیک عملکرد خوبی ندارند. این سبزی ها به خاک سست نیاز دارند تا ریشه های آن ها گسترش یافته و به درستی رشد کنند. در سیستم هیدروپونیک، ریشه ها به فضای کوچکی محدود می شوند و فضای کافی برای رشد ندارند.

چرا کشت هیدروپونیک در ایران رایج نیست؟

هیدروپونیک به دلیل سنتی بودن کشاورزی، هزینه بالای راه اندازی اولیه، کمبود دانش فنی، عدم آگاهی و پیچیدگی فناوری، هنوز یک متد فراگیر در ایران نیست.

آیا کشت هیدروپونیک سالم تر از کشت در خاک است؟

گیاهان ویتامین‌های خود را می‌سازند، بنابراین سطوح ویتامین‌ها چه به صورت هیدروپونیک یا در خاک کشت شوند، مشابه هستند. البته میزان مواد معدنی می تواند در محصولات هیدروپونیک بسته به کود مورد استفاده متفاوت باشد.

هر چند وقت باید آب سیستم هیدروپونیک را تعویض نمود؟

برای یک سیستم هیدروپونیک با اندازه متوسط، احتمالاً باید هر دو تا سه هفته یکبار آب خود را تعویض کنید. با این حال، با ظروف هیدروپونیک کوچکتر، فاصله زمانی کوتاه تری برای تعویض مورد نیاز است.

آیا سیستم هیدروپونیک برق زیادی مصرف می کند؟

پمپ ها و سایر ماشین های مورد استفاده در گلخانه هیدروپونیک در مقایسه با سیستم روشنایی، برق نسبتا کمی مصرف می کنند.

چرا آب سیستم هیدروپونیک من سبز رنگ شده است؟

دلیل سبز شدن آب گلخانه هیدروپونیک وجود جلبک ها است. آب رنگ خود را تغییر می دهد زیرا جلبک ها از کلروپلاست ها و موجودات سبز رنگ تشکیل شده اند.

مقالات مرتبط

اسکرول به بالا